حضرت على (ع) فرمودند: در بين مردم آن كس از همه قوى تر است كه تسلطش بر هواى نفس خويش، بيشتر باشد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آرشیو خبر » اسلایدر » پیشکسوتان » تاریخچه جودو » جودو
  • شناسه : 1363
  • 26 جولای 2020 - 13:34
  • 208 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : محمد درویشی
  • منبع : روابط عمومی هیات جودو خراسان رضوی
آشنایی با روسای سابق هیات جودو خراسان(۲)
آشنایی با روسای سابق هیات جودو خراسان(۲)
تاریخچه روسای سابق

آشنایی با روسای سابق هیات جودو خراسان(۲)

تاریخچه روسای سابق

 

 

بدرود پدر جودو

نام و نام خانوادگی: غلامرضا اسدی

لقب: پدر جودو خراسان

تولد: پنج تیر ماه ۱۳۲۶ – مشهد

درگذشت: اول خرداد ماه ۱۳۹۹

عناوین: نایب قهرمانی کشور در کسوت مربی، رئیس و نایب رئیس هیئت جودوی خراسان، بالاترین درجه جودو درکشور (دان ۸) و…

در اوایل دهه ۵۰ خورشیدی زمانی که هنوز رشته‌ای به نام جودو در مشهد و خیلی از شهرهای ایران وجود نداشت در باشگاه قدیمی ‌«بهرامی» سبک‌هایی از ورزش رزمی که تلفیق شده از کشتی کج و آیکیدو بود، آموخت. و در سال ۵۲ مربی دفاع شخصی و جودوی ژاندارمری در باشگاه جانباز مشهد شد. چهار سال بعد با ورود اولین استادان ژاپنی به ایران به پایتخت رفت تا در دانشگاه افسری تهران، فنون اصیل و تکنیک‌های این رشته خوش آتیه را از اساتید ژاپنی بیاموزد. با اخذ کمربند سبز، مجوز تدریس این رشته را  از انجمن جودوی ایران دریافت کرد. و همزمان در همین سال اولین هیئت جودوی استان خراسان با مربیگری ایشان تشکیل شد که می‌توان او را پدر و اولین بنیانگذار جودو در خراسان بزرگ (سبک کودوکان) دانست و به عقیده ایشان، با توجه به شباهت بسیار زیادی که کشتی سنتی «چوخه» با جودو دارد، خراسان را مهد جودوی آسیا می‌دانست. یک سال بعد دوره درجه ۲ داوری جودو را زیر نظر اساتید ژاپنی در تهران پشت سر گذاشت؛ و تیمی که به سرپرستی ایشان به مسابقات قهرمانی کشور جودو اعزام شده بود، در عین ناباوری نایب قهرمان این رقابت‌ها شد و همین اتفاق باعث توجه مسئولین وقت فدراسیون، به جودوی استان و اختصاص امکانات ورزشی به سالن‌ها و ورزشکاران خراسانی شود و در سال‌های بعد تا قبل از پیروزی انقلاب مربیگری باشگاه پاس شهربانی خراسان و باشگاه کارگران و ناشنوایان را عهده‌دار بود و به تدوین جزوات آموزشی جودو تحت «عنوان کانون آموزش‌های رزمی جودو خراسان» پرداخت.

از سال ۵۷ تا سه سال عهده‌دار ریاست هیئت جودوی خراسان بود که در همین دوران کلاس‌ها و باشگاه‌های جودو را در ۵ شهرستان بزرگ استان خراسان راه‌اندازی کرد و همچنین مربی مبارزان ‌های انقلاب زیر نظر آیت‌ا… مرعشی نجفی بود. در سال ۶۰ دان یک جودو را دریافت کرد و همین سال از سمتش استعفا کرد و داوطلبانه عازم جبهه‌های دفاع مقدس شد. سال ۶۴ تألیف کتاب آموزه‌های رزمی جودو را به پایان رساند که در دو نوبت و توسط انتشارات مشهد چاپ شد. تا قبل از سال ۷۰ به عنوان داور و مربی و سرپرست در هیئت جودوی استان مشغول به فعالیت بود که در سال ۶۹ تا ۵ سال بعد نایب رئیس این هیئت بود. و اما با شروع دهه ۷۰ دوران اوج جودو در کشور و حتی استان فرا می‌رسد که رشد و قدرت روزافزون این رشته را در کنار سایر رشته‌ها در پی دارد.

در همین سال‌ها به مناسبت تولد ۲۰ سالگی جودو در استان مسابقات «جام توس» در مشهد پایه‌گذاری شد و این اتفاقات خوب تا سال‌های بعد با ظهور قهرمانانی بزرگ همچون مسعود حاجی‌آخوندزاده، خسرو دلیر، زین‌العابدین حقانی و عباس فلاح، ادامه یافت. همچنین در سال ۷۲ به عنوان متولی تبادل فرهنگی و آموزش جودو به کشور کویت اعزام شد و سه سال بعد سرپرست برگزاری اولین دوره از مسابقات بین‌المللی جودو را در استان خراسان را در کارنامه دارد.

پایان کار پدر جودو              

این‌ها همه بخش کوچک و چکیده‌ای از فعالیت‌های اجرایی و آموزشی استاد اسدی بود که تا اواخر دهه ۸۰ ادامه یافت. لازم به ذکر است که ایشان مفتخرند به دریافت دان ۸ جودو که بالاترین درجه در کشور است و تنها پیشکسوت جودو که منزل ایشان از سوی شهرداری مزین به پلاک افتخار است. طی مراسمی در سال ۹۸ آرش میراسماعیلی قهرمان جهان و رئیس فدراسیون جودو، جهت ادای احترام به مقام این پیشکسوت بزرگ، دستور به تغییر نام سالن باشگاه چمران مشهد به نام استاد غلامرضا اسدی دادند. روحش شاد و نامش جاودان.

 

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*